Balustrady i barierki ze stali nierdzewnej cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorców poszukujących trwałych i solidnych zabezpieczeń systemowych dla swoich firm. Stalowe balustrady i barierki z nierdzewki są wytrzymałe, antykorozyjne i bezpieczne, a przy tym wyglądają bardzo stylowo i nowocześnie.

Balustrady ze stali nierdzewnej – wytrzymałość na lata

Barierki i balustrady ze stali są świetnym wyborem, jeżeli poszukujemy designerskich, ale i bardzo solidnych zabezpieczeń do schodów wewnętrznych i balkonów. Stalowe balustrady są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz rdzę, czym biją na głowę barierki wykonane z innych materiałów, np. drewna i stali zwykłej. Lepiej też radzą sobie z dużym naciskiem i mogą być montowane właściwie we wszystkich pomieszczeniach i rodzajach wnętrz. Dodatkowo warstwa pasywna pokrywająca stal nierdzewną sprzyja montowaniu balustrad na zewnątrz – dzięki temu, że stal nie rdzewieje, możemy mieć pewność, że barierka przetrwa w nienaruszonym stanie przez długie lata. Z tego samego powodu balustrady z nierdzewki są polecane do instalowania w warunkach specjalnych, np. halach produkcyjnych i magazynach, gdzie stal nierdzewna może być narażona na działanie szkodliwych oparów chemicznych i lepiej radzi sobie z nimi niż stal korodująca.  

Barierki z nierdzewki – dla kogo? Gdzie instalować

Ogromną zaletą barierek wykonanych ze stali nierdzewiejącej jest możliwość dopasowania ich do właściwie każdego wnętrza, bez ryzyka naruszenia ogólnego stylu naszego domu czy mieszkania. Stal świetnie wygląda w połączeniu z innymi materiałami, jest też bardzo elegancka i klasyczna, co nadaje jej dodatkowe walory estetyczne. Inwestorzy wykorzystują te zalety, łącząc stalowe balustrady i barierki np. z betonem i kamieniem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest też montowanie barierek wykonanych z nierdzewki przy stalowych schodach ze szklanym wypełnieniem. Takie samo rozwiązanie bardzo często stosowane jest na zewnątrz, jako zabezpieczenie balkonów i tarasów. Stalowe balustrady albo barierki ze stali w połączeniu z taflą szkła nie tylko zapewniają bezpieczne użytkowanie balkonu, ale i wyglądają niezwykle nowocześnie i stylowo! W przypadku barierek stalowych instalowanych na zewnętrz budynku dodatkowym atutem jest antykorozyjność stali, która wspomaga właściwości ochronne stali i właściwie zdejmuje z nas obowiązek częstej pielęgnacji balustrad tarasowych i balkonowych

Balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej – jak dbać? 

W przeciwieństwie do barierek wykonanych z drewna balustrady ze stali nierdzewnej nie wymagają od nas częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki antykorozyjności i wytrzymałości stali barierki tego typu nie muszą też być często konserwowane. W ich przypadku w zupełności wystarczą standardowe zabiegi oczyszczające balustradę z drobnych zanieczyszczeń i kurzu, a w okresach deszczowych – zacieków mogących powstać na powierzchni stalowej barierki. Jeżeli chcemy wyczyścić stalową balustradę, możemy ograniczyć się do czystej wody z domieszką delikatnego detergentu i ściereczki z mikrofibry. Zabrudzone stalowe powierzchnie możemy też wyczyścić za pomocą środków z domieszką alkoholu. Stal nierdzewna jest antykorozyjna, dlatego żeby nie naruszyć naturalnej warstwy ochronnej, powinniśmy unikać detergentów na bazie kwasów i przyrządów, które mogłyby uszkodzić w sposób mechaniczny warstwę pasywną stali. Do czyszczenia balustrady ze stali nie możemy używać szczotek i gąbek wykonanych ze stali korodującej lub takich, których wcześniej używaliśmy do mechanicznej obróbki żelaza. Mogłoby to doprowadzić do korozji międzykrystalicznej i rdzewienia barierki

Ile kosztują balustrady ze stali nierdzewnej?

Bez względu na to, na jaki rodzaj balustrady stalowej się zdecydujemy, jej ostateczny koszt i tak będzie zależał od ilości zużytego materiału, jego rodzaju, wykończenia barierki i kosztów montażu balustrady stalowej. Standardowo jednak cena za metr bieżący balustrad z nierdzewki waha się w granicach 500-600 zł. Pamiętajmy jednak, że barierki ze stali nierdzewiejącej są bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Balustrady tego typu nie wymagają już od nas dalszych obróbek i konserwacji i zachowują swój niezmieniony kształt przez bardzo długie lata! 

Źródło: Kobamet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *