Proces kompletacji zamówień to jeden z najbardziej wymagających etapów całego łańcucha dostaw. Charakteryzuje się dużym stopniem złożoności i zwiększonym ryzykiem popełnienia błędu. Każda pomyłka to dodatkowy koszt i uszczerbek na wizerunku przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że firmy szukają strategii, które zapobiegają błędom i usprawniają wysyłkę zamówień. Jedną z nich jest kompletacja strefowa. Na czym ona polega?
Kompletacja strefowa – co to? Jak wygląda w praktyce?
Żeby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, przedsiębiorstwo musi realizować zamówienia szybko i bezbłędnie. Już niewielka pomyłka naraża firmę na dodatkowe koszty, związane m.in. z ponowną wysyłką produktu. Może również negatywnie wpłynąć na wizerunek przedsiębiorstwa. Nikt przecież nie lubi otrzymywać przesyłek niezgodnych z zamówieniem.
Realizację zamówień można przyspieszyć na wiele sposobów. Jednym z nich jest wdrożenie kompletacji strefowej (zone picking). Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na podzieleniu magazynu na kilka stref. Każda strefa jest obsługiwana przez wyznaczonych pracowników, zajmujących się kompletacją wyłącznie tych produktów, które znajdują się w danym sektorze.
Magazyn można podzielić na strefy, stosując różne kryteria. Wśród najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców wymienia się:
- rodzaj produktu,
- wielkość popytu,
- warunki składowania,
- rozmiar asortymentu,
- tempo rotacji,
- przeznaczenie.
Kompletacja strefowa pozwala zmniejszyć pokonywane przez personel dystanse oraz ograniczyć ruch ładunków, a tym samym skrócić czas przygotowywania zamówień. W efekcie towar szybciej trafia w ręce odbiorców, co pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Kompletacja strefowa optymalizuje trasy operatorów wózków widłowych. Sprawia, że pracownicy poszczególnych stref są dobrze zorientowani w asortymencie. W efekcie działają szybciej i skuteczniej.
Kompletacja strefowa – główne rodzaje
W przypadku zastosowania kompletacji strefowej może się zdarzyć, że w skład jednego zamówienia będą wchodzić towary zgrupowane w magazynie w różnych sektorach. Żeby usprawnić realizację zamówienia i uniknąć pomyłki, warto zdecydować się na jedno z dwóch polecanych rozwiązań.
- Kompletacja strefowa sekwencyjna (ang. pick and pass). W jej ramach na każde zamówienie przypada jeden pojemnik. Jest on transportowany pomiędzy poszczególnymi strefami, np. za pomocą przenośnika. Pracownicy danej strefy wkładają do niego produkty zgodnie z informacjami wskazanymi na liście kompletacyjnej lub terminalu radiowym. Zamówienie jest gotowe po przejściu przez wszystkie wymagane sektory.
- Kompletacja strefowa synchroniczna (ang. pick and merge). W jej ramach pracownicy stref realizują zamówienie jednocześnie, przy czym każdy z nich ma swój własny pojemnik. Gotowe pojemniki trafiają do innego obszaru magazynu, gdzie są sortowane i dzielone na zamówienia. Dzięki niezależnej pracy magazynierów metoda ta przyspiesza kompletację zamówień. Pracownik nie musi bowiem czekać, aż jego poprzednik wykona zadanie.
Niezależnie od rodzaju kompletacja strefowa wymaga zaprojektowania wydajnego układu magazynu, tak aby poszczególne strefy odpowiadały kolejności wykonywanych działań. Koniecznością jest również wdrożenie systemu WMS do zarządzania magazynem. Pozwoli on m.in. na sprawną identyfikację produktów, a także kontrolę przeprowadzanych działań. Co więcej, trzeba określić jasne zasady rozmieszczania ładunków oraz wyznaczyć ścieżki kompletacji. Wysiłek jednak popłaca.
Im szybciej zamówienie zostanie skompletowane i wysłane do klienta, tym lepiej. Nic więc dziwnego, że kompletacja strefowa cieszy się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorców. Nie tylko usprawnia proces przygotowania zamówienia, ale również zmniejsza ryzyko pomyłki. Eliminuje także przestoje. Pozwala z łatwością zarządzać nawet szerokim asortymentem produktów. W konsekwencji stosują ją nie tylko przedsiębiorstwa, ale i rozbudowane centra magazynowe.
źródło: Toplogistic.pl