Pożegnanie bliskiej osoby wiąże się nie tylko z trudnymi momentami i niełatwymi emocjami. To także sporo kwestii organizacyjnych, którymi trzeba się zająć. Przygotowania do pogrzebu nigdy nie są łatwym przeżyciem. Dlatego pomocą służą pracownicy profesjonalnego zakładu pogrzebowego. Nasuwać się może myśl, że dobrze jest wybrać dom pogrzebowy, który jest najbliżej cmentarza, gdzie planowane jest miejsce pochówku. Jednak kryteriów, które należy wziąć pod uwagę w tym aspekcie jest znacznie więcej. Lokalizacja jest tylko jednym z nich, na dodatek wcale nie tym najważniejszym.

Dostępność zakładu pogrzebowego

Istotne jest to, by dom pogrzebowy był dostępny o każdej porze dnia i nocy, także w niedziele oraz święta. Nie musi to się wiązać ze stałą obecnością pracowników w biurze – ale z tym, by mieć pewność, że ktoś kompetentny odbierze telefon. Na śmierć bliskiego nie da się przygotować, może się ona zdarzyć nagle i niespodziewanie. Dlatego tak ważne jest to, by móc zgłosić się po pomoc również w środku nocy czy w czasie świąt. Rodzina osoby zmarłej jest w tym momencie już wystarczająco przygnębiona, a jednocześnie zestresowana. Ważne więc, by mogła liczyć na wsparcie ze strony pracowników zakładu pogrzebowego, którzy na początku podpowiedzą, co należy zrobić, a następnie przyjadą do domu lub szpitala – w zależności od tego, gdzie doszło do zgonu – i zajmą się dalszymi etapami przygotowań do pogrzebu.

Formy pochówku – skorzystaj z doświadczenia pracowników domu pogrzebowego na warszawskim Bródnie

Nie bez znaczenia jest fakt, czy w wybranym zakładzie pogrzebowym rodzina osoby zmarłej może wybrać między kilkoma różnymi formami pogrzebu. Nie każdy chce zorganizować pochówek w obrządku katolickim czy tradycyjnym. Dzieje się tak z wielu różnych powodów – mogło być takie życzenie zmarłego jeszcze przed śmiercią, mogła to być osoba niewierząca lub zupełnie innego wyznania. Coraz więcej osób decyduje się także na pochówek z kremacją. Ważne więc, by również i taka forma była możliwa do przeprowadzenia właśnie w wybranym domu pogrzebowym.

Pomoc przy formalnościach – dom pogrzebowy Warszawa

Już na samą myśl o konieczności załatwiania wielu różnych dokumentów, niektórym osobom wzrasta poziom stresu. Na dodatek, w przypadku formalności związanych z pożegnaniem bliskiego, te emocje są jeszcze silniejsze. Ważne więc, by rodzina zmarłego mogła liczyć na wsparcie również w tym zakresie. Oczywiście, w przypadku niektórych dokumentów nie będzie możliwości, by zrobili to pracownicy domu pogrzebowego. Ważne jednak, by mogli w odpowiednim momencie podpowiedzieć, które dokumenty trzeba wypełnić w pierwszej kolejności, do których urzędów się udać, na jakie możliwości wsparcia można jeszcze liczyć – na przykład w związku z kredytowaniem organizacji pogrzebu.

Transport ciała zmarłego

Jednym z ważnych aspektów, którym zajmują się pracownicy zakładu pogrzebowego jest przewóz ciała osoby zmarłej. To zadanie, którego nie będzie się podejmować rodzina zmarłego, ponieważ nie posiada specjalistycznego sprzętu czy pojazdu. 

Profesjonalny dom pogrzebowy zajmuje się transportem ciała osoby zmarłej zarówno z domu, jak i ze szpitala do chłodni, gdzie następują przygotowania do uroczystości pogrzebowych. Dużo większym wyzwaniem logistycznym jest transport ciała z zagranicy. Tu potrzebny jest nie tylko odpowiednio przygotowany karawan, ale też konieczne jest wypełnienie wielu dodatkowych dokumentów i formalności. I również w tym aspekcie można się zdać na pomoc ze strony zakładu pogrzebowego.

Profesjonalny dom pogrzebowy Warszawa – fachowa pomoc w organizacji pochówku

Aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze domu pogrzebowego, jest sporo. Nie należy więc ograniczać się tylko do lokalizacji takiego zakładu. Jego pracownicy i tak dojadą w wybrane miejsce. Ważne jednak, by byli realnym wsparciem dla rodziny osoby zmarłej na każdym z etapów organizacji pogrzebu.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *