Planowanie nowej budowy czy dużej inwestycji to spore wyzwanie logistyczne. Trzeba wybrać odpowiedni teren, zapewnić pracowników, którzy będą tam działać, dostarczyć materiały i niezbędne sprzęty. Bardzo istotnym elementem takiego przedsięwzięcia jest transport. Bez dobrze funkcjonującego przewozu nie ma co liczyć na realizację prac w terminie. Dotyczy to również transportu dużych maszyn, które są niezbędne do prac na budowie.

Pojazdy HDS – profesjonalny przewóz

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku transportu dużych maszyn budowlanychpojazdy HDS. Najprościej rzecz ujmując, są to samochody ciężarowe wyposażone w dźwig hydrauliczny. Pozwalają one na samodzielny załadunek, bezpieczny transport oraz rozładunek w miejscu docelowym. Dotyczy to między innymi urządzeń o bardzo dużych gabarytach, które trudno byłoby przewieźć w jakikolwiek inny sposób. Sporo maszyn jest co prawda wyposażonych w silniki, koła i napędy, które umożliwiają przemieszczanie się nimi w różne miejsca. Jednak najczęściej służy to tylko do jeżdżenia pomiędzy różnymi częściami budowy – a nie do pokonywania dalekich i długich tras. Takie maszyny nie osiągają wysokich prędkości, więc przewóz ich samodzielnie na przykład między dwoma różnymi miastami zająłby bardzo dużo czasu. A czas to pieniądz – lepiej więc zdecydować się na zapewnienie profesjonalnego i sprawnego transportu.

Rodzaje pojazdów HDS

W przypadku takich fachowych urządzeń, jakimi są właśnie pojazdy HDS można wyróżnić ich kilka podstawowych rodzajów. Każdy z nich jest dostosowany do poszczególnych zadań, do których może być wykorzystywany. Częstym rozwiązaniem wybieranym w takich sytuacjach jest HDS szosowy, przystosowany do przewozów na długich trasach, po równej powierzchni. Chętnie wykorzystywany jest na przykład do transportu kontenerów czy maszyn. Zwłaszcza, jeśli do pokonania są duże odległości i trzeba się liczyć z przejazdem wielu kilometrów między poszczególnymi inwestycjami. Może pomieścić sprzęty i elementy nawet do kilkudziesięciu ton.

Kolejnym rodzajem, który można wyróżnić  są pojazdy HDS terenowe. Przystosowane są one do działań na nierównych powierzchniach, na przykład kiedy trzeba dokonać załadunku bądź rozładunku dopiero na tworzącym się placu budowy. Mają nieco mniejszą możliwość udźwigu od swojego szosowego odpowiednika, ale pozwalają na pracę także na dużych nierównościach.

Warto wspomnieć także o ostatnim rodzaju pojazdów HDS, jakimi są niskopodwozia. To właśnie one najlepiej sprawdzają się do transportu dużych maszyn na budowę. Jak sama nazwa wskazuje, mają one niskie podwozie, które pozwala na łatwy załadunek różnych sprzętów, także maszyn o wielkich gabarytach i przewiezienie ich bezpiecznie do miejsca docelowego.

Wywrotki – sprzęt ważny na budowie

Choć przewóz maszyn jest jednym z najbardziej istotnych elementów transportu, który trzeba zorganizować przy planowaniu budowy, to jednak nie można zapominać także o przewozie materiałów. Do wielu z nich również świetnie sprawdzą się pojazdy HDS. Nie bez powodu zresztą nazywane są urządzeniami do zadań specjalnych. Jednak jeśli w grę wchodzi przewóz materiałów sypkich, warto rozważyć wynajem wywrotek. Pozwalają one na swobodny, a przede wszystkim – bezpieczny, transport takich materiałów jak ziemia, piasek, keramzyt czy żwir. Bez problemu pozwalają też na rozładunek w miejscu docelowym

Wynajem profesjonalnych maszyn budowlanych

Decydując się na zorganizowanie nowego dużego przedsięwzięcia, inwestycji czy budowy, trzeba podejść do tego zadania bardzo fachowo. Również w kwestii wyboru firmy, z której będą wynajmowane maszyny budowlane, także te związane z transportem. Warto wybrać takie przedsiębiorstwo, które dysponuje całym parkiem maszyn. Pomoże ono w przygotowaniu harmonogramu związanego z transportem – zarówno innych urządzeń, jak materiałów sypkich. Firma zapewni także profesjonalną obsługę przez fachowych operatorów. Na dodatek zagwarantuje, że wynajmowany sprzęt jest sprawny, z aktualnymi badaniami technicznymi.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *