W klimacie umiarkowanym, w którym zlokalizowana jest Polska, temat ogrzewania i chłodzenia jest niezwykle istotny dla codziennego funkcjonowania człowieka. Toshiba proponuje w tym zakresie 2 rozwiązania – klimatyzację oraz pompy ciepła.
Klimatyzacja – sposób na odpowiednią temperaturę latem i w okresach przejściowych
Współczesne systemy klimatyzacji posiadają dwie podstawowe funkcje – chłodzenia i ogrzewania. Pierwsza sprawdza się w upalne, letnie dni, druga w czasie okresów przejściowych, kiedy to nie ma potrzeby uruchamiania centralnego ogrzewania. Klimatyzatory Toshiba pracują w szerokim spektrum temperatur – dla chłodzenia urządzenia od -15 do +46 stopni Celsjusza, a w przypadku ogrzewania od -15 do +24 stopni Celsjusza. W efekcie mogą one wydajnie funkcjonować w zasadzie przez cały rok kalendarzowy.
Zaletą działania klimatyzacji w zakresie szybkiego uzyskania i utrzymania optymalnej temperatury we wnętrzach jest nadmuch powietrza. Pozwala on w pomieszczeniach w krótkim czasie uzyskać warunki, które umożliwiają normalne funkcjonowanie. Ustawienie stałej temperatury na przykład na poziomie 24 stopni Celsjusza zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom zarówno latem, jak i zimą. Co więcej, system klimatyzacji, jeżeli tylko będzie włączony, automatycznie – w zależności od panujących warunków w pomieszczeniu – będzie wybierał pracę odpowiedniej funkcji – tj. chłodzenia lub ogrzewania.
Klimatyzacja doskonale sprawdza się do ogrzewania pomieszczeń w okresach przejściowych – wiosną i jesienią, kiedy to potrzebne jest czasowe podgrzanie powietrza, a nie systematyczne, całodobowe grzanie.
Decydując się na system klimatyzacji warto wybrać urządzenia charakteryzujące się wysoką energooszczędnością i wydajnością. Toshiba proponuje na przykład jednostki ścienne DAISEIKAI 9 charakteryzujące się najwyższą klasą energetyczną A+++. W ten sposób uzyskuje się gwarancję niskich kosztów eksploatacyjnych i niewielkiej dodatkowej konsumpcji energii elektrycznej.
Pompy ciepła – ekologiczne i komfortowe ogrzewanie
W Polsce jednak temperatury zimą często spadają poniżej -15 stopni Celsjusza, dlatego warto także zadbać o inny, ale równie ekologiczny, system ogrzewania oparty na pompach ciepła. Najbardziej popularne i zarazem najmniej inwazyjne dla nieruchomości są pompy ciepła powietrze-woda. Doskonale sprawdzają się w systemach centralnego ogrzewania w domach. Mogą służyć także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła jako surowiec wykorzystują powietrze, które w wyniku procesu sprężania przekazuje energię wodzie wykorzystywanej do celów użytkowych lub w systemach centralnego ogrzewania.
Decydując się na pompę ciepła warto wybrać produkty firm gwarantujących niezawodność funkcjonowania oraz wysoką energooszczędność. Toshiba proponuje pompy ciepła Estia i Estia Powerful. Mogą one być z powodzeniem montowane zarówno w budynkach nowych, jak i podłączone do istniejących systemów co. Urządzenia zapewniają dużą elastyczność w zakresie zastosowania – mogą zasilać zarówno tradycyjne grzejniki, jak i system ogrzewania podłogowego lub być podłączone do klimakonwektorów. Ich niewątpliwą zaletą jest kompatybilność z energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, przez co mogą być zupełnie bezpłatnym ogrzewaniem. Pompy ciepła z powodzeniem mogą funkcjonować w każdym budynku, niezależnie od pełnionych przez niego funkcji – czyli w domach, hotelach, szpitalach czy biurach.
Ogromną zaletą pomp ciepła jest komfort użytkowania. Działają one stale bez konieczności ingerencji człowieka. Nie wymagają stałego dostarczania surowca, tak jak to ma miejsce w przypadku ogrzewania tradycyjnego opartego na węglu, oleju opałowym, gazie czy pellecie. Są w pełni bezpieczne dla środowiska i nie wpływają na pogorszenie jakości powietrza.
Podsumowując, połączenie klimatyzacji i pomp ciepła zapewnia pełen komfort termiczny w pomieszczeniach niezależnie od ich przeznaczenia. Chłodzenie latem, podgrzewanie jesienią i wiosną oraz ogrzewanie zimą staje się łatwe, komfortowe, ekonomiczne i ekologiczne. Wybierając zarówno system klimatyzacji, jak i pompy ciepła warto zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy pomogą dobrać parametry urządzeń optymalne dla konkretnego budynku.