Handel dotyczy rozmaitych towarów. Niektóre świetnie znoszą transport, inne wymagają szczególnej troski. Do tej drugiej kategorii z pewnością można zaliczyć produkty określane mianem wrażliwych. Co to za towary? Jak zorganizować ich przewóz?

Czym są towary wrażliwe? Czy ich transport może być bezpieczny?

Do kategorii produktów wrażliwych zalicza się każdy towar, który wymaga specjalnych warunków podczas transportu. Wbrew pozorom takich towarów nie brakuje. To m.in.:

  • żywność (zarówno świeża, jak i mrożona),
  • rośliny,
  • leki i produkty medyczne,
  • alkohol,
  • susz tytoniowy,
  • materiały wybuchowe.

Każda z wymienionych kategorii wymaga specjalnych warunków transportu. Ich przewożenie na własną rękę może zarówno skutkować uszkodzeniem transportowanych produktów, co przyniesie straty dla przedsiębiorstwa, jak i być niebezpieczne dla zdrowia i życia osób, które je przewożą i odbierają.

Wbrew pozorom mowa tutaj nie tylko o materiałach wybuchowych, które niewłaściwie transportowane stwarzają oczywiste zagrożenia dla zdrowia życia, ale również żywności i produktach medycznych. Towary należące do tych kategorii często wymagają utrzymywania określonej temperatury i wilgotności. W przeciwnym razie utracą swoje właściwości.

To dlatego lepiej, aby transportem produktów wrażliwych zajęła się profesjonalna firma spedycyjna. Zadba ona o wszystkie szczegóły i odpowiednią organizację przewozu. Dzięki temu ładunek dotrze do odbiorców w nienaruszonym stanie. Nie stworzy również żadnego zagrożenia.

Transport towarów wrażliwych – o czym należy pamiętać?

Żeby towary wrażliwe zachowały swoją świeżość i optymalne właściwości podczas transportu, w pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby zostały one odpowiednio zapakowane. To na zleceniodawcy najczęściej ciąży obowiązek właściwego doboru pudełek, w których będą znajdować się produkty wrażliwe. Muszą to być rozwiązania trwałe, cechujące się odpowiednią odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Następnie towary wrażliwe najczęściej umieszcza się w opakowaniach zbiorczych. Te zaś są składowane na paletach. Ułatwia to załadunek, rozładunek i transport produktów, a także redukuje ryzyko ich uszkodzenia. Wytwórca powinien także odpowiednio oznaczyć opakowania, jeśli zachodzi taka konieczność.

Nowoczesna flota transportowa – warunek konieczny

Rolą wytwórcy towarów wrażliwych jest nie tylko zadbanie o to, aby produkty były odpowiednio zapakowane, ale również precyzyjne określenie warunków, w jakich mają być one przechowywane i transportowane. Profesjonalna firma spedycyjna dołoży wszelkich starań, aby je spełnić. Zgodnie z informacją od wytwórcy dobierze odpowiednie środki transportu, dzięki czemu przewożone produkty będą bezpieczne i przez wymagany czas zachowają swoje właściwości.

Działające na rynku firmy spedycyjne dysponują bowiem nie tylko klasycznymi samochodami dostawczymi, ale również chłodniami, izotermami oraz lodowniami. Pozwalają one zachować stałą temperaturę i wilgotność, dzięki czemu przewożone w nich towary nie tracą swoich właściwości. Wyposażone są one w innowacyjne systemy, które stale monitorują warunki i w razie potrzeby korygują je.

Nowoczesne instalacje wysyłają komunikaty nie tylko do kierowcy, ale również operatora transportu. Dzięki temu, że odbywa się to w rzeczywistym czasie, obaj doskonale znają warunki panujące w przestrzeni załadunkowej. Jeżeli dojdzie do jakichkolwiek problemów, mogą szybko zareagować. W wielu przypadkach nowoczesne systemy pozwoliły uratować ładunek przed zniszczeniem.

Transport towarów wrażliwych to wymagające zadanie. Żeby ładunek zachował swoje optymalne właściwości, musi być przewożony w odpowiednich warunkach. Te zaś jest mu w stanie zagwarantować jedynie właściwie dobrany pojazd dostawczy. Nowoczesną flotą transportową dysponuje profesjonalna firma spedycyjna. Dlatego przewóz towarów wrażliwych warto zlecić właśnie jej. Zadba ona nie tylko o odpowiedni samochód, ale organizację całego transportu.

Źródło: TRANSlogis – spedycja międzynarodowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *