Wiele mówi się o profilaktyce i o tym, że należy regularnie poddawać się badaniom, by jak najszybciej można było wykryć wszelkie nieprawidłowości. Jednak pełna profilaktyka nie powinna obejmować jedynie podstawowych badań krwi. Tym bardziej, jeśli pacjent już uskarża się na różnego rodzaju dolegliwości. Często dobrym rozwiązaniem jest poddanie się badaniu USG. W określonych przypadkach może być wymagane wykonanie USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych.

Badanie Dopplera – co to takiego

Nowoczesna technologia pozwala na rozwój narzędzi niezbędnych do diagnostyki problemów ze zdrowiem u pacjentów. Jednym z często wykorzystywanych badań jest USG Dopplera. Wykorzystywane w nim jest tak zwane zjawisko Dopplera. To metoda ultrasonograficzna, dzięki której można obserwować przepływ krwi w żyłach oraz tętnicach. Fala ultradźwiękowa dociera do naczyń krwionośnych, odbija się i powraca do głowicy aparatu USG. Jej długość oraz częstotliwość pozwala na ocenę przepływów – dzięki obrazowi, który jest widoczny na monitorze cały czas w trakcie badania.

USG aorty brzusznej i tętnic biodrowych – wskazania do badania

Trzeba przyznać, że USG aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych nie jest podstawowym badaniem profilaktycznym. Jeżeli pacjent zechce się dokładnie przebadać, prawdopodobnie nie wybierze tego typu badania – skieruje się do laboratorium na sprawdzenie morfologii, czy moczu. Dlatego ważne jest, by w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości w tym zakresie, udać się do lekarza, który zasugeruje, że właśnie takie badanie USG będzie wskazane. 

Do objawów, które powinny skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie USG są między innymi stwierdzone choroby naczyń krwionośnych, wykryty tętniak czy przebyty niedawno uraz. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest także genetyka – jeśli pacjent jest w grupie ryzyka występowania tętniaka aorty, ponieważ w rodzinie zdarzały się takie historie chorobowe, również powinien zgłosić się na badanie. Niepokojącym objawem są także nietypowe bóle w okolicy kręgosłupa i pleców, które jednocześnie nie są powiązane z chorobami zwyrodnieniowymi stawów. Ważny jest także wiek pacjenta. Zaleca się, by na badanie Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych udawali się wszyscy po ukończeniu sześćdziesiątego piątego roku życia.

Jak się przygotować do badania aorty brzusznej i tętnic biodrowych

W wielu przypadkach badanie USG nie wymaga od pacjenta odpowiedniego wcześniejszego przygotowania. Jednak w przypadku Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych jest nieco inaczej. Zaleca się, by pacjent był na czczo, czyli nie powinien spożywać nic na około sześciu godzin przed przystąpieniem do badania. Na dodatek, już godzinę przed wizytą nie może żuć gumy czy palić papierosów. Dzień przed badaniem wskazana jest dieta lekkostrawna, a w przypadku problemów ze wzdęciami zaleca się wzięcie kapsułek mogących wyregulować ten problem. W trakcie badania należy odsłonić brzuch, więc warto założyć wygodną odzież. Pacjent powinien wziąć ze sobą komplet dotychczas wykonanych już badań oraz –  w miarę możliwości – być przygotowany na pytania o podobne choroby w rodzinie.

Jak przebiega badanie USG Dopplera aorty brzusznej i tętnic biodrowych 

Pacjent po uprzednim przygotowaniu, stawia się w gabinecie USG na określoną godzinę. Lekarz prowadzący przeprowadza z nim dokładny wywiad, analizuje wykonane do tej pory badania oraz pyta o dolegliwości, z którymi się zmaga. Następnie przykłada głowicę aparatu USG do brzucha osoby badanej i w ten sposób sprawdza aortę brzuszną, jej morfologię i przepływy, a także tętnice biodrowe oraz ich rozwidlenia. Bada, czy występują zwężenia naczyń krwionośnych lub tętniaki czy zakrzepy. Na bieżąco analizuje obraz badania, który jest wyświetlany na monitorze. Streszcza jego wynik pacjentowi i może zasugerować dalsze kroki związane z leczeniem. Może być bowiem wymagana kolejna wizyta u specjalisty lub USG kontrolne, by po określonym czasie sprawdzić, jak postępuje leczenie i jakie daje efekty.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *