Zakładając instalację na gaz propan, musimy zaopatrzyć się w zbiornik na gaz. Wybór produktów jest niezwykle szeroki. Dzięki temu każdy klient może z łatwością dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Oprócz wielu różnych pojemności zbiorniki na gaz płynny propan występują w wersji naziemnej i podziemnej. Czy różnią się jedynie lokalizacją? Jakie są ich wady oraz zalety? Który jest lepszy i dla kogo są one dedykowane? Podpowiadamy, jaki zbiornik na gaz wybrać.

Naziemny i podziemny zbiornik na gaz – różnice

Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne typy zbiorników na gaz, zanim dokonamy ostatecznego wyboru. Już sama nazwa wskazuje jedną, najbardziej oczywistą, różnicę pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem na gaz. Jest nią lokalizacja zbiornika z gazem względem powierzchni gruntu. 

Naziemne zbiorniki umieszczamy na płycie fundamentowej na powierzchni gruntu i są one widoczne, natomiast podziemne zbiorniki zakopuje się całkowicie lub częściowo pod ziemią i dzięki temu zostają one ukryte. Pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem na gaz płynny propan istnieje jeszcze jedna istotna różnica, o której powinniśmy pamiętać podczas wybierania miejsca dla zbiornika na naszej działce. 

W przepisach budowlanych oraz dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego ustawodawca określił minimalne odległości, jakie musi zachować zbiornik z gazem płynnym od granicy sąsiedniej działki, budynków mieszkalnych, usługowych oraz gospodarczych, a także studzienek kanalizacyjnych i napowierzchniowych  linii energetycznych. W dużej mierze odległości te uzależnione są od wielkości i pojemności zbiornika. Jednak oprócz tego odstępy zbiorników od budynków i granicy działki są o połowę mniejsze w przypadku podziemnych zbiorników na gaz niż naziemnych zbiorników na propan

Dokładne wytyczne można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.2019.0.1065 t.j.). Jeśli natomiast chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to oba zbiorniki są równie szczelne i całkowicie bezpieczne dla użytkowników, a także dla środowiska. Zarówno naziemny zbiornik na gaz, jak i podziemny zbiornik na propan wykonywane są z trwałych, odpornych na uszkodzenia oraz nietoksycznych materiałów.

Jaki zbiornik lepiej wybrać, naziemny czy podziemny?

Znając różnice pomiędzy naziemnym i podziemnym zbiornikiem na gaz, łatwiej jest zdecydować się na konkretny model. Jednak wybór wcale nie jest oczywisty. Dodatkowo powinniśmy pamiętać, że decyzja ta jest bardzo indywidualna i powinniśmy podjąć ją w oparciu o swoje potrzeby oraz preferencje. Oznacza to, że rozwiązanie, które sprawdziło się u sąsiada, niekoniecznie musi zdać egzamin również na naszej posesji. Dokonując wyboru, weźmy pod uwagę wielkość naszego podwórka. 

Najczęściej zbiorniki podziemne wybierane są dla bardzo małych działek – ze względu na to, że znacznie łatwiej jest znaleźć dla nich odpowiednie miejsce z uwzględnieniem przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Na większej działce można pozwolić sobie na wygodne i bezproblemowe umieszczenie naziemnego zbiornika na gaz

Drugim czynnikiem, często decydującym o wyborze pomiędzy podziemnym zbiornikiem na propan a naziemnym zbiornikiem na gaz płynny, są względy estetyczne. Niektórzy inwestorzy z bardzo dużą troską podchodzą do organizacji i dekoracji swojej posesji, a tym samym nie chcą, aby jej kompozycja była zakłócona przez naziemny zbiornik z gazem. Zawsze w takiej sytuacji podziemny zbiornik na gaz płynny propan okazuje się idealnym rozwiązaniem. Zbiornik podziemny zostaje zakopany częściowo lub całkowicie i zależy to wyłącznie od życzenia klienta. Warto jednak wiedzieć, że po całkowitym zakopaniu zbiornika na jego powierzchni możemy zasiać trawę lub zasadzić drobne kwiaty. Spowoduje to, że zbiornik będzie całkowicie niewidoczny. I choć wybór pomiędzy zbiornikiem naziemnym a podziemnym jest indywidualny, to jednak każdy odbiorca może dopasować rozwiązanie idealne dla siebie.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *