Z roku na rok, wraz z postępem cyfryzacji wszelkich informacji – coraz więcej danych przechowujemy na nośnikach cyfrowych. Jest to spore udogodnienie dla niejednego przedsiębiorstwa, ponieważ oszczędzamy w ten sposób czas oraz miejsce, które zajmują piętrzące się dokumenty w formie tradycyjnej.
Co jednak w momencie, gdy pewne dane nie są już nam potrzebne? Jak skutecznie pozbyć się informacji zawartych na wszelkiego rodzaju laptopach, komputerach, zewnętrznych dyskach twardych, pendrive’ach, płytach CD, DVD oraz innych nośnikach elektronicznych? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w niniejszym artykule.
Po pierwsze – dokładna selekcja
Pierwszym krokiem dla efektywnego zniszczenia elektronicznych nośników danych musi być dokładne przejrzenie każdego z nich. Nie chcemy przecież, by w ferworze usuwania niepotrzebnych plików przypadkiem zginęło też coś ważnego. Właśnie dlatego warto zorganizować dzień w firmie, w którym pracownicy będą masowo przeglądać dane zawarte na nośnikach cyfrowych (również te w folderach ukrytych!) by dokonać selekcji. Na tym etapie warto też zorganizować transfer danych na te nośniki, które w firmie zostają. W zależności od ilości nośników oraz plików należy dobrać najwygodniejszą opcję – na przykład pendrive.
Warto jednak pamiętać, że każda informacja zapisana na dysku twardym zostawia trwały ślad. Nie pomoże usunięcie pliku poprzez przeniesienie go do kosza – takie informacje wciąż można z łatwością odzyskać, a jeśli w grę wchodzą dane handlowe firmy lub dane osobowe pracowników i klientów – należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Po drugie – skuteczne magazynowanie
Po dokładnym sprawdzeniu każdego nośnika elektronicznego, który zawiera (lub kiedykolwiek zawierał) dane, które nie są już nam potrzebne – lub z różnych powodów nie możemy już ich dalej przetwarzać – warto zastanowić się nad mądrym magazynowaniem tych nośników.
Aby – przed zniszczeniem – skutecznie odseparować nośniki przeznaczone do utylizacji od reszty sprzętu, który jeszcze może nam się przydać – warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Płyty CD, DVD, pendrive’y oraz dyski twarde urządzeń, które przeznaczamy do zniszczenia należy zebrać w jednym miejscu – może to być worek lub karton. Ważne jest, by opakowania zbiorcze były zabezpieczone przed wypadnięciem i by nikt niepożądany nie miał do nich dostępu.
Po trzecie – efektywne niszczenie danych
Dopiero po dokładnej i szczegółowej selekcji informacji, a także po starannym oddzieleniu sprzętu potrzebnego od tego przeznaczonego do utylizacji możemy przystąpić do końcowego kroku – niszczenia danych.
Jak tego dokonać, by było najskuteczniej? Istnieje wiele metod. Niektórzy korzystają z metody nadpisywania danych – jest to wielokrotne zapisywanie, usuwanie oraz przywracanie plików na dysku twardym. Ten proces jest co prawda bardziej skuteczny niż zwykłe usunięcie pliku, jednak jest bardzo pracochłonny i wciąż daje pewne pole ryzyka.
Firmy zajmujące się skuteczną utylizacją danych oferują usługę profesjonalnego niszczenia nośników cyfrowych metodą mechaniczną. Tak naprawdę to jedyny sposób na dokładne usunięcie niechcianych i niepotrzebnych plików znajdujących się na nośnikach cyfrowych, który daje stuprocentową skuteczność.
Nowoczesne maszyny znajdujące się w siedzibach firm zajmujących się profesjonalną utylizacją dokumentów są w stanie zniszczyć wiele nośników jednocześnie. Po ukończonym procesie niszczenia z naszych płyt CD/DV, pendrive’ów oraz dysków twardych zostają jedynie wióry, z których nawet najbardziej zawzięty haker już niczego nie odczyta.
Profesjonaliści z branży kompleksowego niszczenia dokumentów z przyjemnością doradzą klientowi jaka metoda utylizacji będzie najskuteczniejsza. Wiele firm oferuje także odbiór nośników bezpośrednio z siedziby klienta oraz ich przewóz specjalnie do tego celu zabezpieczonym transportem. Dla własnego bezpieczeństwa – w zakresie operowania danymi przedsiębiorstwa, pracowników oraz klientów zdecydowanie warto skorzystać z opinii specjalistów.
Źródło: Essi – utylizacja dokumentów