Decyzja o wyborze instalacji fotowoltaicznej powinna zostać podparta dokładną analizą rynkową. Postawienie na „pierwsze lepsze” rozwiązanie to zazwyczaj proszenie się o kłopoty. Szczególną uwagę należy poświęcić panelom słonecznym – co warto wiedzieć przed podjęciem ostatecznej decyzji?

W sieci często formułowane są obawy związane z domniemaną awaryjnością i słabą wydajnością paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza w pochmurne dni. I choć dynamiczny rozwój technologiczny sprawił, że obecnie montowane instalacje znacznie różnią się od tych, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka-kilkanaście lat temu, kryteria wyboru dostępnych produktów nadal są bardzo podobne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, o których nie można zapomnieć podczas doboru najlepszego systemu.

Moc i wydajność paneli słonecznych

To, jaką skuteczność działania osiągają instalacje fotowoltaiczne, powinno interesować nas najbardziej. W tym przypadku szczególnie istotne wydają się dwa parametry techniczne – moc oraz wydajność. Przez wiele osób są one używane zamiennie. W rzeczywistości jednak odnoszą się do czegoś innego.

  • Moc paneli fotowoltaicznych (Wp) – wskazuje na to, ile prądu są w stanie wyprodukować panele w warunkach testowych. Jak nietrudno się domyślić – im moc jest wyższa, tym lepiej.
  • Wydajność paneli fotowoltaicznych (%) – odnosi się do sprawności, z jaką panele przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Na co zwrócić większą uwagę? Na wydajność. Warto zaznaczyć, że moc jest uzależniona przede wszystkim od wielkości paneli. Jeśli więc konieczne jest porównanie dwóch podobnych systemów, to właśnie sprawność pozwoli wybrać ten korzystniejszy.

Panele słoneczne na gruncie czy na dachu?

Kolejna, często poruszana kwestia w komentarzach na różnego rodzaju stronach i forach internetowych. Wybór między tymi konstrukcjami w dużej mierze zależy od specyfiki domu lub innego budynku. Panele fotowoltaiczne na gruncie zapewniają większą swobodę w znalezieniu optymalnego miejsca, gwarantującego spore nasłonecznienie. Zwłaszcza gdy instalacja zostanie wyposażona w system automatycznego obracania paneli w kierunku słońca.

Z drugiej jednak strony, takie konstrukcje zajmują sporo wolnej przestrzeni, są również droższe i bardziej narażone na blokowanie promieni słonecznych przez drzewa lub inne budynki. Pod tym względem lepiej sprawdzają się panele montowane na dachu. Nie zajmują przestrzeni użytkowej, są też skutecznie chronione przed ewentualnymi aktami wandalizmu.

Działanie paneli a niekorzystne warunki atmosferyczne

Ocena oferowanych rozwiązań nie powinna uwzględniać wyłącznie warunków optymalnych, związanych z pełnym nasłonecznieniem. Instalacje fotowoltaiczne działają bowiem przez cały rok, nawet wówczas, gdy słońce chowa się za chmurami. Co jednak istotne, nie wszystkie panele sprawdzają się wtedy tak samo.

Producenci paneli powinni więc wskazać nie tylko wydajność ogólną, ale też ewentualne straty sprawności w warunkach niskiego nasłonecznienia. Na ile procent powinniśmy się zgodzić? Panele fotowoltaiczne dobrej jakości zachowują ponad 95% wydajności wówczas, gdy nasłonecznienie spada do 200 W/m2 (wartość optymalna to 1000 W/m2).

Gwarancja niezawodności paneli fotowoltaicznych

Choć analiza kluczowych parametrów technicznych jest ważna, wiele o jakości urządzeń mówią także przyznane certyfikaty oraz gwarancja, jaką na panele nakłada ich producent. Co jednak istotne – interesować nas powinna nie tylko gwarancja na sprzęt, ale również gwarancja na moc uzyskiwaną w trakcie jego eksploatacji. Niestety, nie wszyscy producenci są tak precyzyjni podczas przygotowywania oferty handlowej. Warto więc zachować ostrożność.

Żeby inwestycja w fotowoltaikę okazała się opłacalna, trzeba wziąć pod uwagę szereg kwestii, związanych między innymi z doborem odpowiednich paneli słonecznych. Jeśli więc nie czujecie się na siłach, by wybrać dobrze, skorzystajcie z pomocy specjalistów, którzy są doskonale obeznani z aktualną ofertą rynkową.

Źródło: Inverter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *