Pachołki drogowe są istotnym elementem ruchu drogowego. Skutecznie zwracają uwagę, wyznaczają tor jazdy i rozdzielają kierunki ruchu. Są nieodzownym elementem wszelkiego rodzaju prac na drogach. Ale czy tylko? Do czego służą i jak można wykorzystywać pachołki drogowe?

Zadania pachołków drogowych na jezdni

Pachołki drogowe wykorzystywane na jezdni posiadają liczne zadania. Przede wszystkim zwracają uwagę na zmiany w organizacji ruchu i chwilowe utrudnienia mogące wystąpić na drodze. Pachołki drogowe są też często stosowane na placach manewrowych podczas nauki jazdy. Poza tym główne zadania pachołków drogowych to wyraźne rozdzielenie kierunków ruchu, zaznaczenie obszaru wykonywania robót drogowych, zasygnalizowanie miejsca zwężenia jezdni, a także – w szczególnych sytuacjach – wyznaczenie toru jazdy samochodów. Pachołki drogowe są również stosowane do zabezpieczenia świeżo malowanych znaków poziomych. Policja oraz straż pożarna wykorzystuje pachołki drogowe do odgrodzenia czy oznaczenia terenu, na którym prowadzi czynności.

Pachołki drogowe do użytku prywatnego

Osoby prywatne również mogą używać pachołków drogowych, jednak przede wszystkim na terenie swojej posesji czy na podległym sobie gruncie. Najczęstszym zastosowaniem w użytku prywatnym jest ochrona miejsc parkingowych. Pachołki drogowe ustawiane są wtedy bezpośrednio na miejscu parkingowym bądź też przed bramą wjazdową na posesję, aby uniemożliwić blokowanie wyjazdu. Ponadto pachołki drogowe nadają się do zwrócenia uwagi na zagrożenia występujące na prywatnej działce. Warto zaznaczyć, że pachołki drogowe sprawdzą się nie tylko na równej, asfaltowej powierzchni, ale także na nawierzchniach innego typu. Pachołki drogowe mogą nawet stanowić podstawowy element wyposażenia garażu. Ich przydatność jest nieoceniona i zawsze znajdą zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywane są również na różnego typu budowach do oznaczenia miejsc niebezpiecznych czy do wyłączenia z ruchu określonego obszaru. Pachołki drogowe są niedrogie, a ich zastosowanie – wszechstronne.

Źródło: Glovex – sklep BHP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *