Sprężarki powietrza to dość skomplikowane i złożone urządzenia. Do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędne są liczne podzespoły i materiały eksploatacyjne. Części zamienne do kompresorów to bardzo obszerny rynek. W sprzedaży dostępne są zarówno części oryginalne, jak i tańsze zamienniki. Podpowiadamy, co trzeba wymieniać w kompresorze, czyli jakie części zamienne i materiały eksploatacyjne mogą być potrzebne. Wyjaśnimy także czy warto inwestować w nieoryginalne zamienniki. 

Jakie materiały eksploatacyjne i części wymagają wymiany w sprężarce powietrza?

Sprężarki powietrza składają się z licznych części i elementów i niemal każda z tych części może w pewnym momencie zostać wymieniona w razie jej zużycia czy uszkodzenia. Oprócz tego w kompresorach pracują materiały eksploatacyjne, dzięki którym całe urządzenie funkcjonuje prawidłowo a elementy stałe nie ulegają nadmiernemu zużyciu. Co więc możemy wymienić w naszej sprężarce powietrza w razie potrzeby? Do części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych zaliczamy oleje do sprężarek, pasy i paski klinowe oraz koła pasowe, filtry oleju do kompresora, filtry powietrza i maty filtracyjne a także łożyska, olejowskazy, uszczelki, zawory, korki spustu i wlewu oleju, korki spustu z magnesem odpowiedzialne za wyłapywanie mikrodrobinek metalu. Oczywiście nie w każdej sprężarce powietrza znajdziemy wszystkie te elementy, ich obecność zależy od rodzaju, typu i modelu kompresora z jakiego korzystamy.

Poszczególne materiały eksploatacyjne w kompresorach, podobnie jak części zamienne, powinny być ściśle dostosowane do rodzaju urządzenia, jego mocy i parametrów a także do trybu i sposobu pracy. Doskonałym przykładem są oleje dostępne w szerokiej gamie. Przeznaczone są do dmuchaw, sprężarek powietrza i gazów. Warto wybierać oleje do kompresorów o szerokich parametrach fizyko-chemicznych dla większej możliwości i szerszego wachlarza zastosowań. Występują w wariancie mineralnym i syntetycznym w zależności od potrzeb. Prawidłowo dobrany olej zapewnia ochronę przed przegrzaniem, osadami a także degradacją termiczną i utlenianiem. Tylko oryginalne produkty mają także właściwości przeciwkorozyjne i antypienne.

W kompresorach niezbędna jest również okresowa wymiana filtrów olejowych i filtrów powietrza, wkładów filtracyjnych oraz mat filtracyjnych. Elementy te przeznaczone są do systemów i urządzeń hydraulicznych, które stosuje się w sprężarkach, dmuchawach, jak również urządzeniach przemysłowych. Filtry te mają za zadanie wyłapywanie i eliminowanie wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby dostać się do wnętrza układu sprężonego powietrza, np. z otoczenia, z powietrza czy też z zanieczyszczonego oleju.

Oryginalne części czy zamienniki?

Na rynku można zaopatrzyć się zarówno w nowe, oryginalne części zamienne i materiały eksploatacyjne jak również ich tańsze, nieoryginalne odpowiedniki. Jest to kusząca alternatywa ze względu na niższą cenę takich zamienników. Jednak trzeba mieć świadomość, że w tym konkretnym przypadku niższa cena pociąga za sobą znacznie niższą jakość elementów i produktów a tym samym ich krótszą żywotność. Co to oznacza? Części zamienne i materiały eksploatacyjne do kompresorów, niebędące oryginalnymi produktami producenta sprężarki, wykonane są z gorszych jakościowo i znacznie słabszych materiałów. Tym samym proces ich zużycia jest szybszy. Jednocześnie trzeba więc liczyć się z ich krótszą żywotnością niż w przypadku oryginalnych części zamiennych. Oznacza to, że kolejna wymiana takiego elementu będzie musiała być przeprowadzona szybciej. W konsekwencji jest to zupełnie nieekonomiczne. Pozorna oszczędność, wynikająca z niższego kosztu zakupu, wcale nie daje realnych korzyści finansowych, gdyż część wymieniona zostaje ponownie, znacznie szybciej niż by to było w przypadku oryginalnego elementu. Co zaś tyczy się materiałów eksploatacyjnych do sprężarek, wykorzystywanie nieoryginalnych odpowiedników może powodować szybsze zużywanie się części i niewłaściwą ich ochronę. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem do kompresora jest kupowanie zawsze najwyższej jakości, oryginalnych części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych. Oprócz tego przy zakupie koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rok produkcji, model i numer seryjny swojego urządzenia.

źródło: Czemar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *