Ocena oddziaływania inwestycji na środowisko służy określeniu wpływu, jaki realizacja danego przedsięwzięcia będzie mieć na otoczenie. Żeby zyskać kompleksowy obraz sytuacji, podczas opracowywania OOŚ należy uwzględnić zarówno mierzalne, jak i niemierzalne konsekwencje środowiskowe, a także alternatywne rozwiązania projektowe, które pozwolą uniknąć zagrożeń. Bez użycia specjalistycznych metod i narzędzi nie da się tego osiągnąć. Co i na jakim etapie jest wykorzystywane?
Metody oceny oddziaływania na środowisko naturalne – z czego i na jakich etapach się korzysta?
Procedurę oceny oddziaływania inwestycji na środowisko dzieli się na trzy etapy – identyfikację, prognozę i ocenę. Każdy z nich wymaga wykorzystania odmiennych metod i narzędzi, co pozwala dokonać wnikliwej analizy. Po co i kiedy sięgnąć?
- Etap identyfikacji. Polega na określeniu wszystkich możliwych oddziaływań przedsięwzięcia na otoczenie. W jego ramach wykorzystuje się metody macierzowe, np.:
- macierze przyczynowo-skutkowe,
- macierze oddziaływań,
- systemy GIS.
- Etap prognozy. Na tym etapie szacuje się wpływ każdego efektu na środowisko naturalne. Celowi temu służą:
- metody symulacyjne,
- metody statystyczne.
- Etap oceny. To część właściwa procedury. Polega ona na ocenie informacji uzyskanych na etapach identyfikacji i prognozy. W jej ramach stosuje się:
- metody macierzowe,
- listy kontrolne,
- metody mapowe,
- metody sieciowe,
- metody wielokryterialnego wspomagania decyzji,
- metody analizy korzyści i kosztów.
Charakterystyka metod stosowanych w OOŚ
Żeby zidentyfikować, przewidzieć następstwa i ocenić oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko naturalne, OOŚ wymaga wykorzystania różnych metod i narzędzi. Decyzję o ich wyborze podejmuje ekspert przygotowujący dokumentację. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom ds. ochrony środowiska, którzy dysponują bogatym doświadczeniem. Będą oni wiedzieć, co i kiedy wykorzystać, by sporządzić wnikliwą analizę.
Wśród najczęściej stosowanych metod i narzędzi wymienia się:
- Metody macierzowe. Pozwalają na identyfikację możliwych skutków inwestycji. Są przejrzyste i proste. Różnią się między sobą stopniem złożoności. Najpopularniejszym narzędziem z tej kategorii jest uproszczona wersja macierzy Leopolda. Polega ona na tabelarycznym ujęciu potencjalnych elementów środowiska narażonych na niekorzystne oddziaływanie inwestycji wraz z subiektywną oceną wielkości wpływu.
- Listy kontrolne. Mogą być stosowane na każdym z etapów oceny oddziaływania przedsięwzięcia na otoczenie. Zawierają one serię pytań, które pozwalają zidentyfikować potencjalne wpływy inwestycji, jak i działania służące minimalizacji negatywnych skutków, a także ocenić skalę zmian.
Żeby dokonać oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko naturalne, można skorzystać z list kontrolnych dla wszystkich etapów OOŚ stworzonych przez Komisję Europejską. Warto jednak pamiętać, że są one bardzo ogólne, gdyż opracowano je z myślą o różnych państwach i wielu rodzajach inwestycji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby specjalista ds. ochrony środowisko stworzył własną listę kontrolną. - Metody mapowe. Są łatwe do zrozumienia. Służą m.in. do ilustrowania elementów środowiska, przedstawiania wyników analizy czy też określania zasięgu oddziaływania inwestycji. Stosuje się je także do wyboru lokalizacji.
- Systemy GIS. Wykorzystuje się je nie tylko do mapowania, ale na wszystkich etapach OOŚ. Pomagają zgromadzić niezbędne dane i ująć je w modelu przestrzennym, przeanalizować możliwe oddziaływania inwestycji na środowisko oraz określić zasięg wpływu.
- Metody wielokryterialnego wspomagania decyzji. Umożliwiają łączenie kryteriów kwantyfikowalnych z niekwantyfikowalnymi oraz obiektywnych z subiektywnymi. Ułatwiają wybór wariantów projektowych i pomagają w ich porównaniu.
Żeby dokonać kompleksowej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, należy skorzystać z różnych metod. Pozwolą one nie tylko określić wpływ przedsięwzięcia na otoczenie, ale również opracować alternatywne wersje projektowe. Opracowanie OOŚ wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego warto je powierzyć specjalistom.
źródło: https://www.ekomeritum.pl/